gotowe czy gotowane?

W tej części forum zapraszamy do podejmowania tematów związanych z pierwszymi trzema latami życia dziecka.
agnieszka

Post autor: agnieszka » ndz 21 sty, 2007

majaja:
ja mniej robię teraz przetworów ale kiedyś robiłam tak:
wariant I: pomidory do gatra i duszę, potem przecieram (można troche posolić) i gorące nakładam w słoiki, potem pasteryzuję
wariant II coś a`la keczup czyli pomidory jak wyżej z dodatkiem goździków, ziela, imbiru (żywy), suszonej słodkiej papryki, szczypty cynamonu, soli + ugotowana zmiksowana marchew, pietruszka, seler (można dodać cebulkę, czosnek). Potem łączyłam przetarte pomidory z warzywami, odparowywałam mocno i gorące wlewałam do słoiczków. Pasteryzowałam także.

[ Dodano: Nie Sty 21, 2007 3:00 pm ]
większość warzyw i owoców mamy własnych. Jak się skończą albo nie ma czasu na odwiedziny działkowe kupuję. Jak mam kasę takie ze zdrowej żywności, jak nie mam zazwyczaj na bazarku. Na jednym bazarku niedaleko Pani ma sporo warzyw z własnych upraw więc czesto bywam i u niej. W ekstremalnych sytuacjach bywało, że kupowałam w markecie (wynalazek typu karta i debet)
Obrazek

sebusel

Post autor: sebusel » sob 14 kwie, 2007

Humbak pisze:Ja przy Natalii jakoś wierzyłam HiPPowi co do ekologii... Rolling Eyes

Właśnie przymierzamy się do pierwszego posiłku Nadii i robię rozpoznanie. Miał pójść słoiczek na pierwszy ogień, moją uwagę zwrócił Hipp BIO, mają certyfikaty... ale niektóre produkty mają cukier (mimo, że są po 4m.), wszystko zakonserwowane wit. C - tak, tak to jest kwas askorbinowy, czyli przeciwutleniacz, dodaje się go aby przedłużyć żywotność produktu. Ma nawet swój numerek E-300, no ale głupio wyglądałby taki słoiczek jakby miał na etykietce napisane, żę w składzie jest jakiś E - a tak to mamy się cieszą, że dodatkowe witaminy dają swoim maleństwom, no i producent też się cieszy.
Za to zagadką jest dla mnie węglan wapnia, czyli E-170, w słoiczku z jabłkiem, nawet podali że jest tego 70mg/100g. A może razem z wit. C ma się z tego w słoiczku powstać askorbinian wapnia, czyli E-302? Może to jeszcze lepszy stabilizator i regulator kwasowości niż E-300.
To jabłko Hippa ma też w składzie grysik ryżowy - zaznaczone, że produkt rolnictwa ekologicznego i skrobię ryżową - tutaj już nie jest to zaznaczone.

Ale się łudziłem :evil: . Ehh...
Chyba jednak zamówimy ekologiczne jabłka, chyba że gdzieś w Poznaniu znajdę, bo mała nam już do talerzy zagląda i widać, że ją bardzo interesuje co my takiego sobie do buzi wciąż wkładamy :D.

Na pocieszenie dodam, że cukier w Hippach jest z rolnictwa ekologicznego :twisted:, a krem ze szpinaku po 4 miesiącu ma w składzie mleko pełne :?: , też z rolnictwa ekologicznego.
Obrazek

Nova

Post autor: Nova » ndz 15 kwie, 2007

Sebusel wiem co czujesz :D
Ja takie rozpoznanie zrobiłam dwa miesiące temu i rączki mi opadły. :(
Jeśli chodzi o cukier to jest prawie wszędzie (pomijając jedzenie to nawet w żelu na dziąsełka gdzie na opakowaniu było dużymi literami napisane "bez cukru" w składzie był podany karmel :mrgreen: )
Więc słoiczki odpuściłam całkowicie.Do tej pory Amelka ciągle na cycku.Kilka razy spróbowała jabłuszka , jaglanej, jakąś zupkę i to na razie tyle.
Dodatkowo dobija mnie fakt,że mieszkamy na śląsku :( ... W poznańskiem to do rolnika skoczysz i samochód załadujesz zdrowymi darami ziemi... a u nas to nawet o rolnika trudno, sami górnicy :mrgreen:
Obrazek

alcia
Kontakt:

Post autor: alcia » ndz 15 kwie, 2007

Nova pisze:Dodatkowo dobija mnie fakt,że mieszkamy na śląsku Sad ... W poznańskiem to do rolnika skoczysz i samochód załadujesz zdrowymi darami ziemi... a u nas to nawet o rolnika trudno, sami górnicy

Nova, nie jest tak źle w Twojej okolicy. Mieszkasz przecież na samym skraju śląska. Sama bym Ci z przyjemnością załadowała samochód eko-darami ziemi, tylko teraz nie sezon (zostały nam tylko ziemniaki) - a w moje okolice samochodem masz niecałe pół godzinki.
Poza tym: nie ma w Tychach sklepów z eko żywnością? Jak nie, zawsze możesz zamówić dla małej przez internet...

Lily
Kontakt:

Post autor: Lily » pn 16 kwie, 2007

Sztucznego kwasu askorbinowego bym nie polecała, taka witamina jest nie tylko słabo przyswajalna, ale wręcz szkodliwa - choćby dlatego, że tworzą się od niej kamienie w nerkach.

Nova

Post autor: Nova » wt 17 kwie, 2007

alcia pisze:nie ma w Tychach sklepów z eko żywnością?

Nie ma :(
Tychy to pustynia...Jedynie barów piwnych jest duuużo i ich wiernych klientów emerytowanych górników :D
A jeśli chodzi o eko-dary to ja z jeszcze większą przyjemnością bym się zaopatrzyła :D wszak faktycznie to ''rzut beretem''.
Obrazek

alcia
Kontakt:

Post autor: alcia » wt 17 kwie, 2007

Nova pisze: wszak faktycznie to ''rzut beretem''.

No to chyba musimy się kiedyś spotkać :)

Nova

Post autor: Nova » pt 20 kwie, 2007

alcia pisze:No to chyba musimy się kiedyś spotkać

no jasne :D Ja cierpię na chroniczny brak towarzystwa. Do porodu mieszkaliśmy w Warszawie
a po przyjeździe do Tychów okazało się ,że wszyscy już zdążyli stąd wyjechać :(
Zresztą wcale się nie dziwię...Też planujemy ucieczkę :mrgreen:
alciu prawdopodobnie nie potrafię wysłać prywatnej wiadomości do Ciebie :oops: próbowałam dwa razy ale chyba nie dostałaś???
Obrazek

alcia
Kontakt:

Post autor: alcia » pt 20 kwie, 2007

Nova pisze:próbowałam dwa razy ale chyba nie dostałaś???

nie dostałam...

Awatar użytkownika
Alispo
Kontakt:

Post autor: Alispo » ndz 13 maja, 2007

Nie wiem czy znacie,moze tym ktorzy jednak siegaja po sloiczki sie przyda: http://www.ekoszop.pl/c123-dania.obiadowe.htm
go vegan ! animals are not ours to eat,wear,experiment on or use for entertainment !
Obrazek Obrazek

Lily
Kontakt:

Post autor: Lily » wt 22 maja, 2007

Mi się wyświetla "brak autoryzacji"

Awatar użytkownika
Alispo
Kontakt:

Post autor: Alispo » wt 22 maja, 2007

o faktycznie..mi teraz tez..cos sie stronka sypła;)
go vegan ! animals are not ours to eat,wear,experiment on or use for entertainment !
Obrazek Obrazek

ODPOWIEDZ